Etiket arşivi: rtük şikayet hattı

Alo Şikayet Hatları

Alo Şikayet;

Günümüzde iletişim teknolojilerinin özellikle internet iletişim teknolojisinin hızlı bir şekilde gelişmesine rağmen hala tüketicilerin bir çoğu satın aldıkları ürün veya hizmetler ya da her hangi bir konuda yaşadıkları sıkıntıları gerekli mercilere bildirebilmek amacıyla alo şikayet hatlarını etkin olarak kullanıyorlar.

Ülkemizde Tüketicilerin ve vatandaşların yaşadıkları herhangi bir problem veya mağduriyetlerinde sıkıntı ve problemlerini bildirerek çözümler bulabilecekleri bir çok çağrı merkezi diğer adıyla alo şikayet hattı bulunuyor.

Peki günümüzde en çok kullanılan şikayet hatları nelerdir?

Alo 147 Meb Şikayet ve İhbar Hattı: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından şikayet ve bilgi alma hattına öğrenci, öğretmen ve tüm vatandaşlar eğitimle alakalı olan her türlü şikayetlerini bildirerek çok kısa sürede istediği kanaldan yanıtlar alabiliyorlar.

Alo 153 Beyaz Mavi Masa: İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan iletişim hattı ile vatandaşlardan özellikle ulaşımla alakalı olan şikayetleri ve bir çok belediye şikayeti ilgili birim aracılığı ile çözülmektedir. Ülkemizde yerel yönetimlerinin hemen hemen hepsini vatandaşların kısa sürede ulaşarak belediye ve ulaşım şikayetlerini bildirebilmeleri için bir alo şikayet hattı bulunmaktadır.

Alo 174 Gıda Hattı: Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından devreye sokulan bu hatta 18 ayda 41 bin 706 başvuru yapıldı. Yapılan başvurulardan yüzde 82’sini tüketicilerden gelen ihbar ve şikayetler oluşturdu. En fazla şikayet ise gıda üreten ve satan işletmelerin hijyen kurallarını ihlal ettiğine yönelik oldu.

Alo 179 Turizm Danışma Hattı: Ülkemizin önemli turizm merkezlerinden Antalya ve Muğla Valiliği bünyesinde hizmet vermekte olan Alo 179 Turizm Danışma Hattı yerli ve yabancı turistler herhangi bir tatil şikayetlerinin yanında onları rahatsız eden çevre kirliliği, gürültü ve benzeri herhangi bir olumsuzluğu Alo 179 şikayet hattına bildirebilirler.

Alo 185 Kaçak Su İhbar Hattı: Tüm bölgelerde susuzluğa neden olabilecek arızaların ve bölgelerden gelen kaçak su ihbarları için Alo 185 şikayet ihbar hattı aranabiliyor.

Rtük Şikayet Hattı: Vatandaşlar, ülkemizin her yerinden rahatsız olduğu televizyon programları hakkındaki şikayetlerini daha kolay bir şekilde iletmek için 4441178 nolu şikayet hattını arayabiliyorlar.

Alo 178 Rtük Şikayet Hattı

Alo Rtük Şikayet Hattı: Son yıllarda televizyon, insanların yaşamının büyük bir kısmını kaplamaktadır. Sağlıklı nesillerin yetişmesi için izlenilen veya ekranda yer alan programların çocukların ruh sağlığını yanlış etkilememesi gerekmektedir. Yalnızca çocuklar için değil gençler için de bu durum son derece önemlidir.

Bazı programlardan etkilenerek intihar edenlerin, evden kaçanların veya tehlikeye atılanların sayısı da çoktur. Bunun için halk olarak duyarlı olmak gerekmektedir. Alo rtük şikayet hattı bu alanda devreye girmekte ve insanların şikâyetlerini değerlendirmektedir. Sizler yanlış olarak değerlendirdiğiniz böyle bir durumda Alo 178 Rtük Şikayet hattını arayabilir ve şikâyetlerinizi belirtebilirsiniz.

Alo rtük şikayet hattı, insanlara yedi gün yirmi dört saat hizmet vermektedir. Korku ve şiddet içeren programların belli saatlerden sonra yayımlanması bunun için atılan adımlardan birisidir. Kurallara uymayan kanalları şikâyet etmek de yine bir vatandaşlık vazifesidir. Bazı programlarda da yedi yaş üstü olarak logo kullanılmaktadır. Bu kurallara uymayanları da şikâyet etmek gerekmektedir.

Ancak bazı programlar Türk aile yapısına uygun olmayan programlardır. Bu alanda şikâyetlerin fazla olması da bu programın rtük kararı ile yayından kaldırılmasına yol açmaktadır. Bazı programlar ise gençlerin ruhsal yapılarında büyük tahribatlar oluşturmaktadır. Bu tür yanlışlar karşısında susmamak ve hakkınızı savunmanız gerekecektir.

Alo rtük şikayet hattı sayesinde daha seviyeli yayınlar yapılmaktadır. Özellikle küfür içeren sahneler ve programlar bu kısımları sansürlenmektedir. Rtük bazı kurallar koymaktadır. Bu kurallara uymayanlar da cezalandırılmaktadır. Ya da çok açık sahneler karartılmakta ve izletilmemektedir. Herkes kendi haklarına sahip çıkarken başkalarının haklarına da saygı duymak zorundadır. Saygı duymayanları ise şikâyet etmek ve haklarımızı korumamız gerekir.