Etiket arşivi: sağlık bakanlığı

Alo Gıda Şikayet Hattı

Alo Gıda Şikayet Hattı

İnsanlara uygulanan en büyük kandırmaca gıda üzerinden olmaktadır. Bu alanda sahtekârlık yapanların sayıları hiç de az değildir. İnsan sağlığı ile oynayan bu kişi ve kurumlara fırsat vermemek ve mutlaka ihbar etmek gerekmektedir. İnsan sağlığı bu yüzden büyük bir tehdit altına girmekte ve kötü hastalıklar her geçen gün daha çok artmaktadır. Alo 174 gıda şikâyet hattını arayarak bu tür insanları ihbar etmeniz hem sizin için hem de toplum için faydalı bir davranıştır. Ya da bozuk ve tarihi geçmiş gıda satan yerleri biliyorsanız mutlaka şikâyet etmelisiniz.

Ülkemizde en çok sahtekârlık et üzerinden yapılmaktadır. Eti yenmeyen hayvanların etlerini utanmadan insanlara satan yerler ve kişiler bulunmaktadır. İnsan sağlığı ile oynayan bu sahtekârlara göz yummamalısınız. Özellikle salam, sucuk ve sosislerde kullandıkları yanlış etler ile insanların sağlığını tehlikeye atmaktadırlar. Bu konuda sağlık bakanlığı da son derece duyarlı davranmaktadır.

Bu tür sahtekârlıklar yalnızca marketlerde değil lokantalarda da yapılmaktadır. Bozuk et satan yerlerde zehirlenenlerin sayıları da az değildir. Gıda üzerinde uygulanan bu oyunlar haksızlığın en büyüğüdür. Alo gıda şikâyet hattı yedi gün yirmi dört saat çalışmakta ve şikâyetlerinizi anında değerlendirmektedir. Genetiği ile oynanan gıdalara da dikkat etmek gerekmektedir. İnsanları bu şekilde sömürenlere asla izin vermemeli ve göz yummamalısınız.

Aslında pazardan aldığınız ürünlere de dikkat etmelisiniz. Bu tür ortamlarda genelde arkadaki ürünler paketlenerek insanlar kandırılmaktadır. Bu da bir tür gıda haksızlığıdır. İnsanlar son yıllarda gıda sahtekârlığına karşı son derece duyarlı ve bilinçli davranmaktadır. Unutmayın ki sağlığınız her şeyden önemlidir. Sağlığınızla oynayan bu dolandırıcılara asla izin vermeyiniz. Şikayet hatlarını arayarak bu insanlara göz açtırmayın. Alo şikayet hep yanınızda olmaya devam edecektir.

Sağlıksız gıda ürünü satıcılarını, uygunsuz ortamda hizmet veren yemek üreticilerini, üretim izni olmadan faaliyet gösteren gıda ürünlerini, hijyen ve temizliği önemsemeyen ne olduğu belirsiz gıdaları ayaküstü ucuza satanları, gıda yönetmeliğine uymayan gıdacıları, etiketsiz ürün satanları internet ağı üzerinden Alo Şikayet Gıda ihbar şikayet hattına bildirebilirsiniz.

Bilinçli tüketicilerin gıdayla ilgili şikayet ve taleplerini almak için kurulan Alo Gıda Şikayet hattına gıda üreten ve satan işletme ve firmaların genel temizlik kurallarına uymaması,  ürünlerin içerisinde yabancı madde ve gıda boyalarının çıkması, ürünlerin etiket bilgilerinde yeterli bilgi bulunmaması ve, son kullanım  tarihi geçmiş ürünlerin satışı, gıda zehirlenmesi şüphesi, izinsiz gıda satışı gibi birçok konuda şikayetlerinizi iletebilirsiniz. Ayrıca Şikayet portalımızdan haklarınızı aramak üzere bize online 7/24 ulaşabilirsiniz. Şikayetlerinizi internet ortamında kısa sürede, etkin ve çabuk bir şekilde yapabilir ve geri bildirimler alabilirsiniz.

Alo Gıda Şikayet‘e gelen her türlü şikayet ve memnuniyetsizliğin incelendiği, araştırıldığı, ilgili satıcı veya gıda firmaları temas kurularak başvurulara çözüm bulunduğu ve neticenin başvuru sahibine bildirildiği bir şikayet, çözüm ve hak arama platformudur. Siz bilinçli tüketicileri her türlü gıda şikayetlerinizi bildirmek üzere portalımıza bekliyoruz. Şunu unutmayınız. ‘’Güvenilir gıda, sağlıklı yaşam demektir.’’

Alo 171 Sigarayı Bırakma Hattı

Alo 171 Sigarayı Bırakma Hattı

Sağlık Bakanlığı’nın sigara ile mücadele hizmetleri ve Sigara Bırakma Hattı Alo 171 vatandaşlarımızın sigarayla mücadelesi amacıyla kurulmuştur. Telefon hattını arayan ve sigarayı bırakmaya istekli olan vatandaşlarımızın tedavi yollarını sorması ve bilgi almak istemesi dikkati çekmektedir.

Sigarayla mücadelede etkin bir hizmet veren bu hat tüketicilerin sigara bağımlılığından kurtulmaları için 7gün 24 saat nöbetçi personeliyle sigara bağımlılarına hizmet veriyor. Konusunda uzman ekipler gelen başvurular üzerine sigara bağımlılarını ikametkah adresine en yakın ve en uygun sağlık merkezlerine yönlendiriyor. Aynı zamanda başvuran kişilerin iletişim bilgileri kişiye en yakın sigara bırakma polikliniklerine bildiriliyor.

Sağlık Bakanlığı’nın sigara bırakma hattı Alo 171’i iki ayda 200 bin kişi aradı. Her gün binlerce sigara bağımlısının aradığı bu hatta çoğu zaman yoğunluk nedeniyle telefonlara cevap verilmemesinden dolayı vatandaşlarımız sıkıntı çekiliyor. Son zamanlarda Sağlık Bakanlığı’na bu hatla ilgili birçok şikayet gelmektedir. Bu şikayetlerin başında telefonda bekletilme olmak üzere sırasıyla sigara bırakma ilaçlarının yetersizliği ve randevularla alınan sıkıntılar geliyor.

Bazı sigarayı bırakma ürünü satan firmaların  Alo 171 Sigara Bıraktırma Hattı üzerinden yapılan ürün pazarlaması ve ilaç reklamlarında bulunarak tüketiciye sağlıksız ürün ve ilaçlar sunması, tüketicilerin de bunlara aldanarak bu ürün ve ilaçları satın alıp birtakım mağduriyetler yaşamaları Sağlık Bakanlığı’na bu hatla alakalı şikayet olarak geri dönmektedir.

Sağlık Bakanlığı polikliniklerinde doktorlar vatandaşlara nikotin bantları, sakızları ve dil altı tabletleri dışında iki farklı ilaç önerilebiliyor. Hiç bir zaman Alo 171’den ilaç önerisi sunulmamaktadır. Bu tüketici hattı, yönlendirme dışında kişinin sigarayı bırakıp bırakmadığına kadar kontrol eden bir hizmettir. Bu hizmet sayesinde tütün kontrol çalışmaları ile 2009 yılından bu yana 15 yaş üzeri 2.2 milyon kişi sigarayı bıraktı.

Bazan da sağlık bakanlığına başvuran kşilerin telefon numaraları her nasıl oluyorsa diğer sigara bırakma ürünü satan şirketlerin eline geçiyor ve alakasız ürünler satmak için tüketiciyi rahatsız ediyor. Sadece sağlık bakanlığı veri tabanında olan vatandaşların cep telefon numaraları nasıl olur da diğer sigara bırakma ve cinsel ilaçlar pazarlayan kişilerin eline geçebilir. Bu çok düşündürücü ve tehlikelidir. Acaba birileri çıkıp da bu şirketlerle anlaşıp vatandaşların cep telefonu numaralarını mı pazarlıyor ya da ücret karşılığında satıyorlar mı?